Wrocław – atrakcje turystyczne

Wrocław to miasto wielu kultur i narodowości. To także prężnie rozwijająca się metropolia. Nie dziwi więc duża ilość atrakcji turystycznych, jakie tu spotkamy. Wśród nich zobaczymy obiekty o znaczeniu historycznym, architektonicznym, przyrodniczym, industrialnym i wodnym. Wrocław oferuje tak szeroką i różnorodną gamę atrakcji turystycznych, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto stanowi też ciekawy miejsce dla międzynarodowej społeczności.

Rynek we Wrocławiu

Jednym z najważniejszych punktów Wrocławia jest Rynek. Pod względem powierzchni przoduje w Polsce i w Europie. Nasz wzrok przyciągnie Ratusz z pięknym i okazałym zegarem, wieżą sięgającą 66 m oraz z Piwnicą Świdnicką. Ta ostatnia to jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w tej części świata. Z wrocławskim Rynkiem kojarzymy też inną atrakcję turystyczną, czyli piękne, odnowione i kolorowe kamieniczki. Rozpościerają się one wzdłuż dawnego głównego placu handlowego miasta. Z wieży pobliskiego Kościoła św. Elżbiety oraz z Mostku Pokutnic, który łączy wieże Kościoła św. Marii Magdaleny, będziemy mogli podziwiać panoramę Wrocławia. Po spacerze możemy spożyć posiłek w jeden z licznych restauracji znajdujących się na Rynku. A nocą czekają na nas liczne puby i inne lokale.

Wrocław z góry obejrzymy też odwiedzając najwyższy budynek w tym mieście, nazwany Sky Tower. Budowla ta ma 212 m wysokości, a punkt widokowy zlokalizowany jest 49. piętrze. Widać z niego Śnieżkę, Chełmiec i Ślężę. Wejście jest biletowane, na górze możemy przebywać maksymalnie 20 minut.

Zobacz także: Punkt Informacji Turystycznej we Wrocławiu

Ostrów Tumski

Jeśli chcemy zwiedzić miejsca związane z początkiem istnienia Wrocławia musimy udać się na Ostrów Tumski, inaczej nazywany Wyspą Katedralną. Gród powstał w tym miejscu, ponieważ była to kiedyś wyspa otoczona przez Odrę, co stanowiło naturalną barierę chroniącą przed innymi ludami. Największą atrakcją turystyczną tego miejsca jest tzw. Mały Watykan, czyli nagromadzenie kościołów rozdzielonych wąskimi uliczkami z archikatedrą św. Jana Chrzciciela na czele. Piękny jest także Most Tumski.

Centrum Historii Zajezdnia

Znacznie późniejszy okres funkcjonowania Wrocławia przedstawia ekspozycja w Centrum Historii Zajezdnia. Stała ekspozycja dotyczy historii miasta od 1945 do 2016 r. Muzeum znajduje się na terenie dawnej zajezdni MPK, która stała się symbolem wrocławskiej Solidarności. Jeśli czujemy niedosyt wiedzy na temat historii miasta możemy udać się do Muzeum Miejskiego Wrocławia, aby zapoznać się z wystawą ,,1000 lat Wrocławia”.

Hala Stulecia

Atrakcją turystyczną Wrocławia o światowej sławie jest Hala Stulecia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek ten znajduje się na terenie Wielkiej Wyspy, która stanowi ważny teren rekreacyjny i jest wykorzystywana do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Sama Hala Stulecia wyróżnia się swoją formą bryły oraz rzadko spotykaną na świecie konstrukcją. Częścią Hali Stulecia jest Pawilon Czterech Kopuł, w którym siedzibę ma Muzeum Sztuki Współczesnej. Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną w pobliżu Hali Stulecia jest fontanna multimedialna, która pozwala nam obejrzeć widowiska łączące w sobie wodę, obraz i muzykę, a także pergola. Na jej zielonych terenach możemy miło spędzić czas, zwłaszcza w okresie letnim.

Panorama Racławicka

Warta odwiedzenia atrakcję turystyczną Wrocławia jest też Panorama Racławicka. Jest to obraz stworzony przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka o olbrzymich rozmiarach 15×114 m. Płótno wyeksponowano w rotundzie. Dzieło powstało w 1894 r. Oglądając je mamy wrażenie, że znajdujemy się w środku działań wojennych, czyli bitwy pod Racławicami.
Bardzo interesującym miejscem jest Muzeum Pana Tadeusza zlokalizowane na Rynku. Jego najsłynniejszym eksponatem jest oryginalny tekst Adama Mickiewicza. Przewodnią myślą muzeum jest kształtowanie nowoczesnych postaw Polaków w oparciu o tradycję i epopeję narodową.

Uniwersytet Wrocławski

Warto odwiedzić też gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się Aula Leopoldina, Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum oraz wystawy. Aula Leopoldina to unikatowa atrakcja turystyczna okresu baroku. Nazwana ku chwale cesarza Leopolda I, czyli fundatora uniwersytetu. Zbudowana w latach 1728-1732 według projektu włoskiego architekta Christophorusa Tauscha.

Dzielnica Czterech Wyznań

Wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywa się w Dzielnicy Czterech Wyznań. Warto przespacerować się ścieżką kulturową, które połączyła synagogę i świątynie. Jest to symbol wielokulturowości i tolerancji Wrocławia.
Na miłośników przyrody i zwierząt czeka innego rodzaju atrakcja turystyczna, czyli Ogród Zoologiczny. Jest to najstarsze zoo w naszym kraju. Spotkamy tam ponad 1000 gatunków zwierząt. Najsłynniejszą atrakcją zoo jest Afrykarium, w którym zobaczymy gatunki zwierząt i roślin pochodzące z Afryki. Jest to miejsce znane również za granicą. Na terenie zoo odbywają się wystawy i różne wydarzenia wokół zwierząt np. warsztaty dla dzieci. Piękny jest też Ogród Japoński zlokalizowany w Parku Szczytnickim. Od kwietnia do końca października możemy podziwiać tam japońską sztukę ogrodową.

Hydropolis

Osoby zainteresowane biologią powinny też odwiedzić unikatową atrakcję turystyczną Wrocławia jaką jest Hydropolis. To miejsce, w którym dowiemy się bardzo dużo na temat wody. Zachęcą nas do tego multimedialne, interaktywne prezentacje oraz interesujące gry i zabawy edukacyjne, pozwalające nam utrwalić wiedzę na temat znaczenia wody dla naszego życia. Jest to też miejsce licznych wystaw i konferencji. Wszystko znajduje się w nieczynnym zbiorniku wody czystej z 1893 r.

Aquapark we Wrocławiu

Dla miłośników kąpieli Wrocław wybudował Aquapark. Ten Park Wodny oferuje nam baseny rekreacyjne, sportowe, saunarium oraz fitness i siłownie. Osoby z chorobami układu odpornościowego powinny skorzystać z Halodarium. Panuje tu temperatura minimum 65 stopni Celsjusza. Natomiast osobom ze schorzeniami układu krążenia zaleca się wizytę w Tepidarium, w którym temperatura jest znacznie niższa. Na terenie Aquaparku znajdziemy 14 saun i łaźnie. Najmłodszych ucieszy 8 zjeżdżalni. Tak więc jest to idealna atrakcja turystyczna, jeśli chcemy aktywnie wypocząć lub polenić się w saunie czy łaźni, a także, gdy chcemy zadbać o nasze zdrowie.

Wrocław ma dogodne połączenia drogowe. Do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia możemy dojechać drogą A4, która prowadzi z Katowic lub Berlina, S8 z Warszawy lub z Łodzi lub S5 z Poznania. Możemy też skorzystać z licznych połączeń kolejowych lub autobusowych. Turyści z zagranicy mogą trafić do Wrocławia przylatując na wrocławskie lotnisko im. Mikołaja Kopernika.

To najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia, które są jego wizytówką. Warto zwiedzić chociaż część z nich, aby poczuć wielkomiejską, wielokulturową i tolerancyjną atmosferę Wrocławia.

Dodaj komentarz