Łańcut – atrakcje turystyczne

Łańcut jest jednym z najciekawszych punktów na turystycznej mapie Podkarpacia, a wycieczki po jego terenie cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Bo Łańcut to moc cennych zabytków oraz miejsca, w których można spotkać się z wielką historią. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zamek Lubomirskich – co warto wiedzieć?

Dumą miasta jest okazały zamek Lubomirskich, zaliczany do grona najpiękniejszych rezydencji magnackich w kraju. Wzniesiony w XVI wieku przez rodzinę Pileckich, w XVII wieku stał się własnością Lubomirskich. Dzięki Stanisławowi Lubomirskiemu zamek został otoczony potężnymi bastionami, które do dziś są doskonale widoczne. W XIX wieku stały się one integralną częścią założenia ogrodowego, nad którym tak intensywnie pracowała księżna Izabela Lubomirska. Od XVIII wieku w murach zamku (który z czasem przybrał formę wygodnej rezydencji magnackiej) gromadzono wiele cennych dzieł sztuki. A ponieważ zamek szczęśliwie przetrwał trudne lata II wojny światowej, urządzone tu muzeum zachwyca nie tylko cennymi rzeźbami i obrazami, ale i pięknymi wnętrzami. Zwiedzanie zamku warto połączyć ze spacerem po parku, w którym znajduje się ciekawa storczykarnia, oraz z wizytą w wozowni, w której Potoccy (ostatni właściciele Łańcuta) zgromadzili wiele zabytkowych karet i powozów. Dziś tworzą one unikalną kolekcję, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Zobacz również: Punkt Informacji Turystycznej w Łańcucie

Co jeszcze warto zobaczyć w Łańcucie?

Wielu turystów ogranicza się w Łańcucie do zwiedzenia zamku i parku, warto jednak pamiętać, że na terenie miasta również czekają na gości ciekawe zabytki. Łańcut może się pochwalić malowniczym rynkiem oraz licznymi willami, który przypominają o dawnych mieszkańcach miasta, wielkim zainteresowaniem cieszą się również zabytki sakralne. Wielkie wrażenie na zwiedzających może zrobić sąsiadująca z zamkiem synagoga, będąca ciekawą pamiątką po miejscowej społeczności żydowskiej. Można tu zobaczyć piękne polichromie oraz Aron Ha-Kodesz, można też ujrzeć kilka cennych pamiątek po Żydach z Łańcuta. W mieście tym warto również zwiedzić Muzeum Gorzelnictwa oraz pobliską wieś Markowa. Na jej terenie czeka mały skansen i muzeum, w których można poznać dzieje rodziny Ulmów. O ich tragicznych losach przypomina Muzeum Polaków Ratujących Żydów, do którego warto zajrzeć w czasie historycznej wycieczki po okolicach Łańcuta. 

Dodaj komentarz